Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10966209

Odwiedza nas 113 gości oraz 0 użytkowników.

Anafora z Der-Balyzeh (fragment)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

W 1908 roku w ruinach monasteru Der-Balyzeh w Egipcie odnaleziono papirus, będący zabytkiem z VII lub VIII wieku ale zawierający grecki tekst liturgiczny pochodzący najprawdopodobniej z III wieku. Dokument ten ma ogromne znaczenie nie tylko dla historii liturgii Egiptu, ale także dla poznania wzajemnych związków aleksandryjskiego i rzymskiego typu anafory.

 

Fol. II recto

[...] którzy Ciebie nienawidzą. Niech Twoje błogosławieństwo będzie nad tym ludem, który pełni Twoją wolę, podnieś upadłych, nawróć zbłąkanych, pociesz małodusznych.

Ty bowiem jesteś ponad wszelkim panowaniem, mocą, potęgą, władzą, ponad wszelkim imieniem wzywanym nie tylko w tym wieku, ale i w przyszłym.

Przy Tobie stoją tysiące świętych Aniołów i niezliczone zastępy Archaniołów, przy Tobie stoją Cherubini obdarzeni wieloma oczyma, Ciebie otaczają Serafini, z których jeden ma sześć skrzydeł i drugi sześć skrzydeł, a dwoma zaś zakrywają oblicze, dwoma nogi, a na dwóch latają. Wszyscy zaś nieustannie głoszą Twoją świętość. Lecz ze wszystkimi, którzy głoszą Twoją świętość, przyjmij i nasze uświęcenie, którzy głosimy. Święty, Święty, Święty Pan Sabaoth. Pełne są bowiem niebiosa i ziemia chwały Twojej.

Napełnij i nas chwałą, która od Ciebie pochodzi i zechciej zesłać Ducha Twego Świętego na te dary i uczyń ten chleb Ciałem Pana i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa, kielich zaś Krwią Nowego

Fol. II verso

Przymierza tegoż Pana naszego, Boga i Zbawiciela Jezusa Chrystusa +. A jak ten chleb rozsiany był po górach, dolinach i wzgórzach, a zebrany stał się jednym Ciałem [...] jak to wino pochodzące ze świętej latorośli Dawida i ta woda z Baranka nieskalanego, zmieszane stają się jednym misterium, tak zbierz powszechny Kościół Jezusa Chrystusa.

Sam bowiem Pan nasz Jezus Chrystus, w nocy, w której wydal siebie, wziąwszy chleb w swoje święte ręce dzięki czynił, pobłogosławił, uświęcił, połamał i dał uczniom swoim i apostołom mówiąc: Bierzcie, jedzcie z tego wszyscy, to jest moje Ciało, które za was jest dane na odpuszczenie grzechów. Podobnie po wieczerzy wziął kielich, pobłogosławił, skosztował i dał im mówiąc: Bierzcie, pijcie z niego wszyscy, to jest Krew moja, która za was jest przelewana na odpuszczenie grzechów. Ilekroć będziecie spożywać ten chleb i pić ten kielich, śmierć moją będziecie głosić, i czynić moją pamiątkę. Śmierć Twoją głosimy, zmartwychwstanie Twoje wyznajemy i modlimy się [...]

Fol. III recto

[.......................1

[... ] i daj nam, Twym sługom, w mocy Ducha Świętego, w umocnieniu i pomnożeniu wiary, w nadziei przyszłego życia wiecznego. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, z którym Tobie Ojcze chwała z Duchem Świętym na wieki. Amen.