Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
11055384

Odwiedza nas 77 gości oraz 0 użytkowników.

24 stycznia: św. Franciszka Salezego

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

24 stycznia

 

Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła
wspomnienie obowiązkowe

 

Św. Franciszek Salezy urodził się w roku 1567. Po studiach w Paryżu i Padwie oraz po krótkiej karierze prawniczej przyjął święcenia kapłańskie i apostołował wśród kalwinów nawracając około 70000 osób. W 1602 roku został biskupem Genewy i niestrudzenie pracował nad utwierdzeniem wiary. Odznaczał się łagodnością i delikatnością, czym należy tłumaczyć jego powodzenie apostolskie. Jego pisma, a zwłaszcza "Filotea" i "Teotym", należą do klasycznych dzieł ascetyki. Razem z św. Franciszką Fremiot de Chantal założył zakon sióstr wizytek. Zmarł 28 grudnia 1622 roku w Lyonie. 24 stycznia został pochowany w Annecy. Jest patronem prasy i pisarzy katolickich.

 

Msza wspólna o biskupach, s. 27'' - 31'', albo o doktorach Kościoła, s. 41'' - 42''.

 

 

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Ez 34, 11. 23-24

 

Będę szukał moich owiec, * i ustanowię nad nimi pasterza, który je będzie prowadził. * Ja, Pan, będę ich Bogiem.

 

 

 

KOLEKTA

 

Boże, z Twojej woli dla zbawienia ludzi święty Franciszek Salezy, biskup, stał się wszystkim dla wszystkich, + spraw, abyśmy za jego przykładem służyli bliźnim * i dawali im odczuć Twoją ojcowską miłość. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

 

 

MODLITWA NAD DARAMI

 

Panie, nasz Boże, składamy Ci zbawienną Ofiarę, + rozpal przez nią w naszych sercach ogień Ducha Świętego, * którym płonął pełen dobroci święty Franciszek. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

 

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ Por. Łk 12, 42

 

Oto rządca wierny i roztropny, * którego Pan ustanowił nad swoją służbą, * żeby wydzielał jej żywność w odpowiednim czasie.

 

 

 

MODLITWA PO KOMUNII

 

Wszechmogący Boże, przez Sakrament, który przyjęliśmy, pomóż nam na ziemi naśladować miłość i łagodność świętego Franciszka, * abyśmy razem z nim osiągnęli chwałę w niebie. Przez Chrystusa, Pana naszego.