Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
11055439

Odwiedza nas 149 gości oraz 0 użytkowników.

2 stycznia: św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

2 stycznia

Świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanu,
Biskupów i Doktorów Kościoła
wspomnienie obowiązkowe

Święty Bazyli urodził się w roku 330 w Cezarei Kapadockiej, studiował w Konstantynopolu i w Atenach. Po powrocie do ojczyzny prowadził życie pustelnicze. Lecz w roku 370 został biskupem rodzinnego miasta. Zostawił znakomite dzieła teologiczne i regułę, według której żyją mnisi Kościoła Wschodniego. Umarł 1 stycznia 379 roku.

Święty Grzegorz urodził się również w roku 330 w Nazjanzie. W czasie studiów zawarł przyjaźń ze świętym Bazylim i towarzyszył mu w życiu pustelniczym. Został jednak powołany na urząd prezbitera, a później patriarchy Konstantynopola. Zasłynął jako znakomity teolog i mówca. Pogłębił katolicką naukę o Trójcy Świętej. Wskutek niepokojów w Konstantynopolu złożył urząd patriarchy i wrócił do Nazjanzu, gdzie umarł 25 stycznia około roku 390.

Msza wspólna o biskupach, s. 27'' - 31'', albo o doktorach Kościoła, s. 41'' - 42''.

 

KOLEKTA

Boże, Ty oświeciłeś swój Kościół przykładem i nauką świętych Bazylego i Grzegorza, + spraw, abyśmy pokornie poznawali Twoją prawdę * i wprowadzali ją w czyn przez miłość. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.