28 sierpnia
Św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła
wspomnienie obowiązkowe
Św. Augustyn urodził się w Tagaście (Afryka Północna) w roku 354 jako syn poganina Patrycjusza i gorliwej chrześcijanki, św. Moniki. Mimo troskliwego wychowania przez matkę, w młodości prowadził życie grzeszne, oddając się rozpuście i ulegając herezji manichejskiej. Jako nauczyciel wymowy udał się do Kartaginy, Rzymu i Mediolanu, a za nim podążała matka, nieustannie modląca się o jego nawrócenie. Nie mogąc znaleźć spokoju sumienia, Augustyn studiował rozmaite systemy filozoficzne, wreszcie w Mediolanie pod wpływem rozmów ze św. Ambrożym i lektury św. Pawła znalazł prawdę. Na Wielkanoc 387 roku przyjął chrzest. Wróciwszy do Afryki, przez cztery lata oddawał się studiom i modlitwie, po czym otrzymał święcenia kapłańskie. Wkrótce został biskupem Hippony. Wpływ jego nauki ogarniał cały Kościół Zachodni. Jego mowy i pisma zalicza się do najświetniejszych dzieł chrześcijaństwa. Św. Augustyn umarł w czasie oblężenia Hippony przez Wandalów 28 sierpnia 430 roku. Jest jednym z czterech wielkich doktorów Kościoła Zachodniego.
ANTYFONA NA WEJŚCIE Syr 15, 5
W swoim Kościele Pan otworzył jego usta, * napełnił go duchem mądrości i rozumu, * i przyodział go szatą chwały.
KOLEKTA
Wszechmogący Boże, odnów w swoim Kościele ducha, którym obdarzyłeś świętego Augustyna, biskupa, + abyśmy napełnieni tym duchem pragnęli i szukali Ciebie samego, * bo Ty jesteś źródłem mądrości i dawcą miłości wiecznej. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
Pierwsze czytanie 1 J 4, 7-16
Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas
Czytanie z Pierwszego Listu świętego Jana Apostoła.
Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością.
W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu.
W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy.
Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. Nikt nigdy Boga nie oglądał. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.
Poznajemy, że my trwamy w Nim, a On w nas, bo udzielił nam ze swego Ducha. My także widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata.
Jeśli kto wyznaje, że Jezus jest Synem Bożym, to Bóg trwa w nim, a on w Bogu. Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam.
Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.
Oto słowo Boże.
Psalm responsoryjny Ps 119 (118), 9-10. 11-12. 13-14 (R.: por. 12b)
Refren: Naucz mnie, Panie, mądrych ustaw swoich.
9 Jak zachowa młodzieniec swoją drogę w czystości? *
Przestrzegając słów Twoich.
10 Z całego swego serca szukam Ciebie; *
nie daj mi zboczyć od Twoich przykazań.
Refren.
11 W sercu swym przechowuję Twe słowa, *
aby przeciw Tobie nie zgrzeszyć.
12 Błogosławiony jesteś, o Panie, *
naucz mnie swoich ustaw.
Refren.
13 Opowiadam swoimi wargami *
wszystkie wyroki ust Twoich.
14 Więcej się cieszę z drogi wskazanej przez Twe upomnienia, *
niż z wszelkiego bogactwa.
Refren.
Śpiew przed Ewangelią Mt 23, 9a. 10b
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Jeden jest Ojciec wasz w niebie
i jeden jest wasz Nauczyciel, Chrystus.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Ewangelia Mt 23, 8-12
Największy z was niech będzie waszym sługą
+ Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swych uczniów: «Nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony ».
Oto słowo Pańskie.
MODLITWA NAD DARAMI
Odnawiając pamiątkę naszego zbawienia pokornie błagamy Cię, najłaskawszy Boże, * aby ten Sakrament zjednoczył nas węzłem miłości. Przez Chrystusa, Pana naszego.
ANTYFONA NA KOMUNIĘ Mt 23, 10. 8
Jeden jest wasz nauczyciel, Chrystus. * Wy zaś wszyscy jesteście braćmi.
MODLITWA PO KOMUNII
Boże, nasz Ojcze, uświęć nas przez udział w Uczcie Chrystusa, + abyśmy będąc członkami Jego Mistycznego Ciała, * upodobnili się do Niego. Który żyje i króluje na wieki wieków.