Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10966700

Odwiedza nas 60 gości oraz 0 użytkowników.

4 marca: św. Kazimierza, królewicza

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:105%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:major-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:major-latin; mso-ansi-language:EN-US; mso-fareast-language:EN-US; mso-bidi-language:EN-US;}

 

4 marca

Św. Kazimierza, królewicza
święto

W archidiecezji w Białymstoku i diecezjach łomżyńskiej i w Drohiczynie: Głównego patrona prowincji - Uroczystość

W Radomiu: Głównego patrona miasta - Uroczystość

 

Św. Kazimierz, syn Kazimierza Jagiellończyka, króla Polski, urodził się w Krakowie 3 października 1458 roku. Odznaczał się wybitnymi zdolnościami, silną wolą i szlachetnym charakterem. Już jako dwudziestokilkuletni młodzieniec sprawował rządy namiestnika Polski, pozostawiając po sobie pamięć roztropnego rządcy z dużym poczuciem sprawiedliwości. Niezwykle pobożny, gorliwy czciciel Matki Najświętszej, był prawdziwym ojcem ubogich. Zmarł 4 marca 1484 roku. Jego relikwie spoczywają w Wilnie.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Ps 119 (118), 167

Moja dusza strzeże Twych napomnień * i bardzo je miłuje.

Odmawia się Chwała na wysokości.

 

KOLEKTA

Boże, Ty dałeś wytrwanie w dobrem świętemu Kazimierzowi, żyjącemu na dworze królewskim i narażonemu na pokusy świata, + prosimy Cię, abyśmy za jego wstawiennictwem nauczyli się odrywać serca od radości doczesnych * i dążyć do wiecznych. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

W uroczystość odmawia się Wierzę.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Miłosierny Boże, wejrzyj na dary, które Ci składamy * rozważając w duchu miłość, jaką święty Kazimierz pałał przy tej Ofierze. Przez Chrystusa, Pana naszego.

1 lub 2 prefacja o Świętych, nr 70 - 71.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ Łk 12, 37

Szczęśliwi słudzy, * których Pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. * Zaprawdę, powiadam wam: * Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, * a obchodząc będzie im usługiwał.

 

MODLITWA PO KOMUNII

Miłosierny Boże, Ty nas posiliłeś Chlebem eucharystycznym, + spraw, abyśmy naśladując świętego Kazimierza * z radosnym sercem biegli drogą Twoich przykazań. Przez Chrystusa, Pana naszego.