Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10962293

Odwiedza nas 94 gości oraz 0 użytkowników.

26 maja: Św. Filipa Nereusza

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

26 maja

Św. Filipa Nereusza, prezbitera
wspomnienie obowiązkowe

Św. Filip urodził się we Florencji w roku 1515. W 18 roku życia przeniósł się do Rzymu, gdzie spędził resztę swego życia. Pełen prostoty i humoru prowadził jednocześnie głębokie życie wewnętrzne, przepojone miłością bliźnich. Odwiedzał chorych, więźniów, pracował wśród pielgrzymów i opuszczonej młodzieży stając się apostołem Wiecznego Miasta. Otrzymawszy święcenia kapłańskie w 1551 roku, skupił z czasem wokół siebie księży żyjących wspólnie i dał początek zgromadzeniu księży oratorianów. Umarł 26 maja 1595 roku.

Msza wspólna o pasterzach, s. 31'', albo o zakonnikach, s. 55'' - 56''.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Ps 64 (63), 11

Sprawiedliwy weseli się w Panu i do Niego się ucieka, * a wszyscy prawego serca się chlubią. (O. W. Alleluja.)

 

KOLEKTA

Boże, Ty dajesz chwałę świętym Twoim wiernym sługom, + spraw, aby Duch Święty zapalił w nas ogień miłości, * który przenikał serce świętego Filipa. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Składając Ofiarę uwielbienia prosimy Cię, Boże, + abyśmy za przykładem świętego Filipa * z radością pracowali dla Twojej chwały i zbawienia bliźnich. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ J 12, 26

Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, * a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. (O. W. Alleluja.)

 

MODLITWA PO KOMUNII

Posileni Chlebem eucharystycznym prosimy Cię, Boże, + spraw, abyśmy za przykładem świętego Filipa zawsze pragnęli Chleba, * który daje życie wieczne. Przez Chrystusa, Pana naszego.