Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10966607

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

21 maja: św. Jana Nepomucena, prezbitera i męczennika

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

21 maja

Św. Jana Nepomucena, prezbitera i męczennika
W metropolii górnośląskiej i diecezji bielsko żywieckiej – Wspomnienie obowiązkowe
W archidiecezji krakowskiej – Wspomnienie dowolne

Św. Jan z Nepomuka urodził się około roku 1350. Jako wikariusz generalny archidiecezji praskiej bronił praw Kościoła i naraził się królowi Wacławowi IV, który kazał go zabić i wrzucić do rzeki Wełtawy 20 marca 1393 roku. Relikwie św. Jana spoczywają w katedrze św. Wita w Pradze.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Ps 18 (17), 17

Pan wyciągnął rękę z wysoka i mnie chwycił, * wydobył mnie z toni ogromnej. (O. W. Alleluja.)

 

KOLEKTA

Wszechmogący, wieczny Boże, przez Ciebie umocniony święty Jan Nepomucen aż do śmierci gorliwie bronił wolności Kościoła, + spraw za jego wstawiennictwem, * abyśmy nieustraszenie walczyli w obronie sprawiedliwości i prawdy. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Panie, nasz Boże, niech ta święta Ofiara zapali nas takim ogniem miłości, * jakim przy jej składaniu płonął święty Jan, przesławny męczennik i prezbiter. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ

Baranek, który stoi w środku przed tronem, * będzie ich pasterzem i zaprowadzi ich do źródeł wody życia. (O. W. Alleluja.)

 

MODLITWA PO KOMUNII

Wszechmogący Boże, niech przyjęty Najświętszy Sakrament da nam tę moc duszy, + dzięki której święty Jan, męczennik, wiernie Tobie służył * i odniósł zwycięstwo nad cierpieniem. Przez Chrystusa, Pana naszego.