Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10962466

Odwiedza nas 57 gości oraz 0 użytkowników.

16 maja: św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

16 maja
W diecezji gliwickiej: 17 maja

Św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika,
patrona Polski
święto

W metropolii warszawskiej: Patrona metropolii - Uroczystość

Św. Andrzej Bobola urodził się roku w 1591, a w roku 1611 wstąpił do zakonu Towarzystwa Jezusowego. Po studiach na Akademii Wileńskiej i otrzymaniu święceń kapłańskich został skierowany do pracy duszpasterskiej. Od roku 1636 pracował wśród unitów utwierdzając ich w wierze katolickiej. Schwytany przez prawosławnych kozaków został okrutnie umęczony w Janowie Poleskim 16 maja 1657 roku.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Flp 1, 20-21

Chrystus będzie uwielbiony w moim ciele, * czy to przez życie, czy przez śmierć; * dla mnie żyć, to Chrystus, * a śmierć jest mi zyskiem. (O. W. Alleluja.)

 

KOLEKTA

Boże, Ty przez śmierć Twojego Syna chciałeś zgromadzić swoje rozproszone dzieci, + spraw, abyśmy gorliwie współpracowali z dziełem Chrystusa, * za które oddał życie święty Andrzej, męczennik. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Wszechmogący Boże, przyjmij zbawienną Ofiarę, + którą składamy obchodząc święto (uroczystość) świętego Andrzeja Boboli * i udziel swojemu Kościołowi darów jedności i pokoju. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ Por. 1 Kor 10, 17

Ponieważ jeden jest Chleb, * przeto my wszyscy tworzymy jedno Ciało, * wszyscy bowiem bierzemy z jednego Chleba. (O. W. Alleluja.)

 

MODLITWA PO KOMUNII

Posileni najdroższym Ciałem i Krwią Twoją, błagamy Cię, Panie Jezu, + aby za wstawiennictwem świętego Andrzeja, męczennika, * owce, które zginęły, powróciły do jednej owczarni i karmiły się tym zbawiennym pokarmem. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.