Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10962331

Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.

14 maja: św. Macieja Apostoła

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

14 maja

Św. Macieja Apostoła
święto

Św. Maciej należał do uczniów Chrystusa, którzy towarzyszyli Mistrzowi od Jego chrztu w Jordanie aż do wniebowstąpienia. Został wybrany na apostoła na miejsce Judasza, jako świadek zmartwychwstania Chrystusa Pana. Według tradycji miał najpierw głosić Ewangelię w Judei, a potem w Etiopii, gdzie poniósł śmierć męczeńską około 50 roku.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE J 15, 16

Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem, * abyście szli i owoc przynosili * i by trwał wasz owoc. (O. W. Alleluja.)

Odmawia się Chwała na wysokości.

 

KOLEKTA

Boże, Ty dołączyłeś świętego Macieja do grona Apostołów, + za jego wstawiennictwem otaczaj nas swoją miłością * i przyjmij do wspólnoty wybranych. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Wszechmogący Boże, przyjmij dary złożone w święto Macieja Apostoła, * i przez tę ofiarę utwierdź nas w swojej łasce. Przez Chrystusa, Pana naszego.

1 lub 2 prefacja o Apostołach, nr 67 - 68.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ J 15, 12

To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, * tak jak Ja was umiłowałem. (O. W. Alleluja.)

 

MODLITWA PO KOMUNII

Boże, nasz Ojcze, napełniaj nas nieustannie Twoimi darami + i za wstawiennictwem świętego Macieja Apostoła * przyjmij nas do wspólnoty świętych w światłości. Przez Chrystusa, Pana naszego.