Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10966533

Odwiedza nas 90 gości oraz 0 użytkowników.

8 maja: św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

8 maja

Św. Stanisława, biskupa i męczennika,
głównego patrona Polski
uroczystość

Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie około 1030 roku. Został prezbiterem i kanonikiem diecezji krakowskiej, a od roku 1072 został jej biskupem. Jako pasterz stał na straży ładu moralnego i praw Kościoła. Popadł w konflikt z królem Bolesławem Śmiałym i został zabity 11 kwietnia 1079 roku podczas Mszy św. w kościele św. Michała na Skałce. Kult św. Stanisława szybko się rozpowszechnił, już w 1088 roku przeniesiono jego zwłoki ze Skałki na Wawel, gdzie spoczywają do dziś. Św. Stanisław jest obok NMP Królowej Polski, i św. Wojciecha, głównym patronem Polski oraz wielu polskich diecezji.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Ps 119 (118), 46-47

Świadczyłem o Twych nakazach wobec królów, * a nie wstydziłem się, * i rozważałem Twoje przykazania, które umiłowałem. (O. W. Alleluja.)

Odmawia się Chwała na wysokości.

 

KOLEKTA

Wszechmogący Boże, święty Stanisław, biskup, nieustraszenie broniąc Twojej chwały padł pod ciosami prześladowców, + spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem * aż do śmierci trwali w nienaruszonej wierze. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Odmawia się Wierzę.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Panie, nasz Boże, niech Ofiara, którą składamy wspominając zwycięstwo świętego Stanisława, biskupa, zapali w nas ogień Twojej miłości * i pomoże nam osiągnąć nagrodę obiecaną wytrwałym. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Prefacja o św. Stanisławie, biskupie i męczenniku, nr 76.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ J 10, 14

Ja jestem dobrym Pasterzem, * i znam owce moje, a moje Mnie znają. (O. W. Alleluja.)

 

MODLITWA PO KOMUNII

Wszechmogący Boże, niech udział w Uczcie eucharystycznej umocni i pomnoży łaskę we wszystkich, którzy oddają cześć świętemu Stanisławowi, biskupowi, + aby zachowali nienaruszony dar wiary * i szli drogą zbawienia, którą wskazywał. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

Można odmówić następującą modlitwę nad ludem. Diakon lub ministrant wzywa:

Pochylcie głowy na błogosławieństwo.

Wszechmogący Boże, za wstawiennictwem świętego Stanisława, biskupa i męczennika, potężną prawicą broń Twojego ludu * i daj mu oglądać blask Twojego majestatu w niebieskiej ojczyźnie. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Niech Was błogosławi Bóg wszechmogący, * Ojciec i Syn + i Duch Święty.

W. Amen.