Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10966153

Odwiedza nas 144 gości oraz 0 użytkowników.

2 maja: św. Zygmunta, króla i męczennika

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

2 maja

Św. Zygmunta, króla i męczennika
W Płocku: Głównego patrona miasta - Uroczystość

[usunięto]

Św. Zygmunt, król Burgundii (516-524), przeszedłszy z arianizmu na katolicyzm dążył do rozszerzenia wiary katolickiej wśród poddanych, sam dając przykład wielu cnót chrześcijańskich. Podczas najazdu pogańskich jeszcze Franków został 1 maja 524 roku utopiony w studni blisko Orleanu wraz z żoną i dwoma synami. Bijąca ze studni jasność sprawiłą, że ciało wydobyto i zaczęto szerzyć jego kult. Jest głównym patronem Płocka, gdzie znajduje się jego głowa.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Mt 25, 34

Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, * weźcie w posiadanie Królestwo, * przygotowane dla was od założenia świata. (O. W. Alleluja.)

Odmawia się Chwała na wysokości.

 

KOLEKTA

Boże, Ty zaszczyciłeś świętego króla Zygmunta dwiema koronami: doczesną i wieczną oraz upragnioną palmą męczeństwa, a jego ciało spoczywające w głębi wód wskazałeś wiernym, + spraw, abyśmy oddając cześć zasługom Męczennika, * za jego wstawiennictwem doznawali obrony we wszelkich przeciwnościach. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Odmawia się Wierzę

 

MODLITWA NAD DARAMI

Boże, Królu wieków, przyjmij Ofiarę pojednania i chwały, którą Ci składamy oddając cześć świętemu Zygmuntowi, królowi i męczennikowi, + niech ona wyjedna nam przebaczenie grzechów * i przemieni nasze życie w nieustanne dziękczynienie. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Prefacja o męczennikach, nr 72

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ 2 Tm 2, 11-12

Jeżeli z Chrystusem umarliśmy, * razem z Nim żyć będziemy. * Jeżeli trwamy w cierpliwości, * z Nim królować będziemy. (O. W. Alleluja.)

 

MODLITWA PO KOMUNII

Wszechmogący Boże, z radością uczestniczyliśmy w Uczcie eucharystycznej, która jest pamiątką śmierci Twojego Syna, + spraw, abyśmy razem ze świętym Zygmuntem * mieli udział w zmartwychwstaniu i chwale Chrystusa. Który żyje i króluje na wieki wieków.