Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10962498

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

2 maja: św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

2 maja

Św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła
wspomnienie obowiązkowe

Św. Atanazy urodził się w Aleksandrii w 295 roku, już jako diakon odegrał wybitną rolę na Soborze Nicejskim (325), który potępił naukę Ariusza, zaprzeczającą bóstwu Chrystusa. Gdy został patriarchą Aleksandrii, niestrudzenie walczył słowem i piórem z arianizmem. Zachowując nieugiętą postawę w obronie prawd wiary, był pięć razy wydalany z Aleksandrii i spędził łącznie 17 lat na wygnaniu. Umarł w Aleksandrii 2 maja 373 roku.

Msza wspólna o biskupach, s. 27'' - 31'', albo o doktorach Kościoła, s. 41'' - 42''.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Dn 12, 3

Mądrzy zabłysną jak wspaniały firmament, * a ci, którzy nauczyli wielu sprawiedliwości, * będą świecić jak gwiazdy na wieki. (O. W. Alleluja.)

 

KOLEKTA

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty wybrałeś świętego Atanazego, biskupa, na obrońcę wiary w bóstwo Twojego Syna, + spraw, abyśmy dzięki jego nauce i opiece * coraz lepiej Ciebie poznawali i goręcej miłowali. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Panie, nasz Boże, wejrzyj na dary, które składamy obchodząc wspomnienie świętego Atanazego, + spraw, abyśmy zachowali nienaruszoną wiarę * i przez świadectwo złożone Ewangelii osiągnęli zbawienie. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ 1 Kor 1, 23-24

My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, * Chrystusa, który jest Bożą mocą i Bożą mądrością. (O. W. Alleluja.)

 

MODLITWA PO KOMUNII

Wszechmogący Boże, przez ten Sakrament udzielaj zawsze życia i siły Twojemu Kościołowi, * który w łączności ze świętym Atanazym wyznaje prawdziwe bóstwo Twojego Syna. Który żyje i króluje na wieki wieków.