Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10727369

Odwiedza nas 204 gości oraz 0 użytkowników.

31 lipca: Św. Ignacego z Loyoli, prezbitera

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

31 lipca

Św. Ignacego z Loyoli, prezbitera

wspomnienie obowiązkowe

 

Św. Ignacy urodził się w 1491 roku w Hiszpanii w kraju Basków. Do 30 roku życia prowadził swobodne rycerskie życie. Rekonwalescencja po ciężkiej ranie była dla niego okresem łaski. Po powrocie do zdrowia zawiesił oręż przed cudownym obrazem Matki Bożej w opactwie benedyktyńskim Monserrat i oddał się samotnym rozmyślaniom w grocie pod Manrezą. Tu, w oparciu o dzieło opata Garcia de Cisneros „Exercitatorium vitae spiritualis”, napisał sławne „Ćwiczenia duchowne”. By zostać prezbiterem studiował w Barcelonie, Alcala, Salamance i wreszcie w Paryżu. Tam wraz z 6 przyjaciółmi dał w 1534 roku początek nowemu zakonowi, zwanemu Towarzystwem Jezusowym. Św. Ignacy kierował swoim zakonem do śmierci, która nastąpiła w Rzymie 31 lipca 1556 roku.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE por. Flp 2, 10-11

Na imię Jezus niech się zgina każde kolano * istot niebieskich, ziemskich i podziemnych * i niech każdy język wyznaje, * że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca.

KOLEKTA

Boże, Ty powołałeś w swoim Kościele świętego Ignacego do szerzenia Twojej większej chwały, + spraw, abyśmy walcząc na ziemi z jego pomocą i za jego przykładem, * zasłużyli na udział w jego niebieskiej chwale. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

MODLITWA NAD DARAMI

Panie Boże, przyjmij z upodobaniem dary, które składamy oddając cześć świętemu Ignacemu, + i spraw, aby najświętsze Misteria, które z Twojej woli są źródłem wszelkiej świętości, * uświęciły nas w prawdzie. Przez Chrystusa, Pana naszego.

ANTYFONA NA KOMUNIĘ Łk 12, 49

Przyszedłem rzucić ogień na ziemię * i jakże bardzo pragnę, aby on już zapłonął.

MODLITWA PO KOMUNII

Boże, nasz Ojcze, dziękując za dary udzielone świętemu Ignacemu, złożyliśmy Ofiarę uwielbienia, * niech ona nas doprowadzi do wielbienia Twojego majestatu w wieczności. Przez Chrystusa, Pana naszego.