Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10139943

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

24 lipca: Św. Kingi, dziewicy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

24 lipca

Św. Kingi, dziewicy
wspomnienie obowiązkowe

W diecezji tarnowskiej: Patrona diecezji - Wspomnienie obowiązkowe

 

Św. Kinga urodziła się w 1234 roku jako córka króla węgierskiego Beli IV. Była siostrą św. Małgorzaty Węgierskiej i św. Jolanty. Została żoną Bolesława Wstydliwego, z którym wspólnie złożyła w małżeństwie ślub dozgonnej czystości. Z mężem dzieliła dole i niedole długiego i trudnego panowania, będąc prawdziwą matką biednych i wszystkich strapionych. Po śmierci męża wstąpiła do ufundowanego przez siebie zakonu klarysek w Starym Sączu, łącząc z duchem surowej pokuty wewnętrzną, franciszkańska radość doskonałą z cierpień i trudności życiowych. Umarła w Starym Sączu 24 lipca 1292 roku. Kult jej rozpoczął się zaraz po śmierci.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Ps 45 (44), 11

Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucho, * zapomnij o swym ludzie, o domu swego ojca. * Król pragnie twego piękna, * On twoim Panem.

KOLEKTA

Boże, Ty obdarzyłeś świętą Kingę hojnym błogosławieństwem i zachowałeś dziewicą nawet w małżeństwie, + spraw, za jej wstawiennictwem, abyśmy dzięki czystości życia zawsze trwali przy Tobie * i wstępując w jej ślady mogli dojść do Ciebie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

MODLITWA NAD DARAMI

Wszechmogący Boże, sławimy cuda Twojej łaski w świętej Kindze, dziewicy, + i pokornie Cię prosimy, * aby nasza Ofiara podobała się Tobie, tak jak jej święte życie. Przez Chrystusa, Pana naszego.

ANTYFONA NA KOMUNIĘ Mt 25, 6

Oto Oblubieniec nadchodzi, * wyjdźcie na spotkanie Chrystusa Pana.

MODLITWA PO KOMUNII

Boże, nasz Ojcze, niech przyjęty Sakrament przez zasługi świętej Kingi, dziewicy, nieustannie pobudza nas do dobrego i oświeca, + abyśmy godnie oczekiwali przyjścia Twojego Syna * i zostali dopuszczeni do Jego niebieskiej uczty. Który żyje i króluje na wieki wieków.