3 lipca
Św. Tomasza Apostoła
święto
Św. Tomasz nie chciał wierzyć w zmartwychwstanie Chrystusa, póki osobiście nie przekonał się, że Jezus żyje. Ta ostrożność dodaje znaczenia jego świadectwu. Według tradycji dotarł do Indii, tam głosił Ewangelię i poniósł śmierć męczeńską. Od VI wieku 3 lipca w Edessie wspomina się przeniesienie jego relikwii.
ANTYFONA NA WEJŚCIE Ps 118 (117), 28. 21
Jesteś moim Bogiem, podziękować chcę Tobie, * Boże mój, wielbić pragnę Ciebie; * dziękuję Tobie, bo stałeś się moim zbawcą.
Odmawia się Chwała na wysokości.
KOLEKTA
Wszechmogący Boże, z radością obchodzimy święto Tomasza Apostoła, + przez jego wstawiennictwo zachowaj naszą wiarę, * abyśmy jak on uznali Twojego Syna za naszego Pana i mieli życie w imię Jezusa Chrystusa. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
Pierwsze czytanie Ef 2, 1 19-22
Kościół zbudowany na fundamencie Apostołów
Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Efezjan.
Bracia:
Nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga, zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus. W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha.
Oto słowo Boże.
Psalm responsoryjny Ps 117 (116), 1-2 (R.: por. Mk 16, 15)
Refren: Idźcie i głoście światu Ewangelię.
lub: Alleluja.
1 Chwalcie Pana, wszystkie narody, *
wysławiajcie Go, wszystkie ludy,
2 bo potężna nad nami Jego łaska, *
a wierność Pana trwa na wieki.
Refren.
Śpiew przed Ewangelią J 20, 29
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś.
Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Ewangelia J 20, 24-29
Pan mój i Bóg mój
+ Słowa Ewangelii według świętego Jana.
Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: « Widzieliśmy Pana ». Ale on rzekł do nich: « Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę ».
A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: « Pokój wam! » Następnie rzekł do Tomasza: « Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym ». Tomasz Mu odpowiedział: « Pan mój i Bóg mój! » Powiedział mu Jezus: « Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś. Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli ».
Oto słowo Pańskie.
MODLITWA NAD DARAMI
Panie, nasz Boże, w święto Tomasza Apostoła, my, Twoi słudzy, składamy Ci Ofiarę uwielbienia + i pokornie prosimy, * abyś zachował w nas swoje dary. Przez Chrystusa, Pana naszego.
1 lub 2 prefacja o Apostołach, nr 67 - 68.
ANTYFONA NA KOMUNIĘ por. J 20, 27
Wyciągnij swoją rękę i rozpoznaj miejsce gwoździ, * i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym.
MODLITWA PO KOMUNII
Boże, nasz Ojcze, w Najświętszym Sakramencie rzeczywiście przyjęliśmy Ciało Twojego Jedynego Syna, + spraw, abyśmy z Tomaszem Apostołem, uznawali Chrystusa za swojego Pana i Boga * i całym życiem potwierdzali tę wiarę. Przez Chrystusa, Pana naszego.