Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10727537

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.

29 kwietnia: św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

 

29 kwietnia

Św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy
święto

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 roku jako 23 dziecko farbiarza wełny ze Sieny, już w 7 roku życia złożyła ślub czystości. Mając 16 lat przyjęła habit tercjarki św. Dominika. Prowadziła głębokie życie wewnętrzne, pełne umartwień, a jednocześnie wywierała wielki wpływ na ówczesne życie publiczne. Za jej sprawą papież Grzegorz XI wrócił z Awinionu do Rzymu. Prowadziła szeroką korespondencję, dyktowała rozprawy duchowe. Umarła w Rzymie 29 kwietnia 1380 roku. Papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE

Oto dziewica mądra, * jedna z liczby roztropnych, * która wyszła na spotkanie Chrystusa z płonącą lampą. Alleluja.

 

KOLEKTA

Wszechmogący Boże, święta Katarzyna ze Sieny rozważając Mękę Pańską i służąc Twojemu Kościołowi, płonęła miłością ku Tobie, + spraw za jej wstawiennictwem, * abyśmy się zjednoczyli z misterium Chrystusa i radowali się z objawienia Jego chwały. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Panie, nasz Boże, przyjmij zbawienną Ofiarę, którą składamy obchodząc wspomnienie świętej Katarzyny, * i spraw, abyśmy pod wpływem jej nauki gorliwiej wielbili Ciebie, prawdziwego Boga. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Prefacja o dziewicach, nr 74.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ 1 J 1, 7

Jeżeli chodzimy w światłości, tak jak Bóg trwa w światłości, * wtedy mamy jedni z drugimi współuczestnictwo, a krew Jezusa, Syna Jego oczyszcza nas z wszelkiego grzechu. Alleluja.

 

MODLITWA PO KOMUNII

Boże, nasz Ojcze, przyjęliśmy eucharystyczny Pokarm, który podtrzymywał nawet doczesne życie świętej Katarzyny, * niech on nam zapewni życie wieczne. Przez Chrystusa, Pana naszego.