Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
11055274

Odwiedza nas 260 gości oraz 0 użytkowników.

23 kwietnia: św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

 

23 kwietnia

Św. Wojciecha, biskupa i męczennika,
głównego patrona Polski
uroczystość

Św. Wojciech pochodził w rodu Sławników w Czechach. Urodził się około 956 roku. Przy bierzmowaniu otrzymał imię Adalbert. Po starannym wykształceniu w szkole katedralnej w Magdeburgu został biskupem Pragi. Wskutek waśni rodowych opuścił Pragę i za pozwoleniem papieża wstąpił do benedyktyńskiego opactwa św. Bonifacego w Rzymie i złożył tam śluby. Na polecenia papieża wrócił do Pragi, ale musiał ją powtórnie opuścić. Przybył do Polski na dwór króla Bolesława Chrobrego i z jego pomocą wyruszył głosić Ewangelię pogańskim Prusom. Został przez nich zabity 23 kwietnia 997 roku. Jego ciało wykupiono i złożono w Gnieźnie, które stało się siedzibą pierwszej metropolii w Polsce.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Iz 61, 11

Jak ziemia daje swój urodzaj i jak ogród rodzi swe nasienie, * tak Bóg sprawi, że wobec narodów ukaże się Twoja sprawiedliwość i Twoja chwała. (O.W. Alleluja.)

Odmawia się Chwała na wysokości.

 

KOLEKTA

Boże, Ty umocniłeś nasz naród w wyznawaniu Twego imienia przez nauczanie i chwalebne męczeństwo świętego Wojciecha, biskupa; + spraw, prosimy, aby ten, który na ziemi głosił naszym przodkom wiarę, * wstawiał się za nami w niebie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Odmawia się Wierzę.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Wszechmogący Boże, aby uczcić śmierć świętego Wojciecha, składamy Ci ofiarę Twojego Syna, * która jest wzorem i źródłem wszelkiego męczeństwa. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Prefacja o św. Wojciechu, biskupie i męczenniku, nr 75.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ J 12, 24-25

Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, * zostanie tylko samo, * ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. (O. W. Alleluja.)

 

MODLITWA PO KOMUNII

Pokrzepieni Najświętszym Sakramentem Ciała i Krwi Twojej, prosimy Cię, Panie Jezu, + abyśmy za wstawiennictwem świętego Wojciecha trwali w prawdziwej wierze, * i wyznawali ją słowami i uczynkami. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.