Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10966257

Odwiedza nas 141 gości oraz 0 użytkowników.

28 czerwca: św. Ireneusza

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

28 czerwca

Św. Ireneusza, biskupa i męczennika
wspomnienie obowiązkowe

Św. Ireneusz urodził się w Smyrnie około roku 130. Był uczniem tamtejszego biskupa, św. Polikarpa, ucznia św. Jana Apostoła. Wiedziony duchem apostolskim udał się do Galii i tam został biskupem Lyonu. Jako wybitny teolog zwalczał w swoich pismach gnostyków wykazując, że tylko Kościół przechował wiernie tradycję otrzymaną od Apostołów. "Gdzie jest Kościół, tam jest Duch Święty, a On jest Prawdą". Poniósł śmierć męczeńską w Lyonie w 202 roku.

Msza wspólna o męczennikach, s. 18'' - 19'', albo o biskupach, s. 27'' - 31''.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE

Święty Ireneusz walczył aż do śmierci w obronie prawa Bożego, * nie bał się gróźb prześladowców, * bo Chrystus był jego mocą.

 

KOLEKTA

Boże, Ty sprawiłeś, że święty Ireneusz, biskup, utwierdził prawdziwą naukę i pokój w Kościele, + przez jego wstawiennictwo odnów w nas wiarę i miłość, * abyśmy dążyli do zgody i jedności. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Boże, przyjmij ku swojej chwale Ofiarę, którą z radością składamy w dniu świętego Ireneusza, + niech ona wyjedna nam umiłowanie prawdy, * abyśmy strzegli nienaruszonej wiary Kościoła i jego jedności. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ Mt 16, 24

Jeśli kto chce pójść za Mną, * niech się zaprze samego siebie, * niech weźmie krzyż swój * i niech Mnie naśladuje.

 

MODLITWA PO KOMUNII

Boże, przez udział w świętych Misteriach pomnóż w nas wiarę, którą aż do śmierci wyznawał święty Ireneusz, biskup, * spraw, abyśmy zgodnie z nią żyli i osiągnęli prawdziwą sprawiedliwość. Przez Chrystusa, Pana naszego.