Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10962342

Odwiedza nas 51 gości oraz 0 użytkowników.

21 czerwca: Najświętszej Maryi Panny Opolskiej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

21 czerwca w diecezji opolskiej:

Najświętszej Maryi Panny Opolskiej

Wspomnienie obowiązkowe

W Opolu: Głównej patronki miasta - Uroczystość

Obraz NMP Opolskiej został namalowany pod koniec XV wieku. W XVII wieku zasłynął łaskami w Piekarach Śląskich. W roku 1702 przewieziono go do Opola i tam odbierał cześć w kilku kościołach, do których kolejno był przenoszony. 17 grudnia 1813 obraz przeniesiono do kolegiaty św. Krzyża, która z czasem stała się kościołem katedralnym diecezji opolskiej. W roku 1974 NMP Opolska została ogłoszona główną patronką Opola. 21 czerwca 1983 r. papież Jan Paweł II ukoronował obraz na Górze św. Anny.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Iz 61, 10

Ogromnie się weselę w Panu, * dusza moja raduje się w Bogu moim, * bo mnie przyodział w szaty zbawienia * i okrył mnie płaszczem sprawiedliwości, * jak oblubienicę strojną w swe klejnoty.

 

KOLEKTA

Wszechmogący Boże, spraw, aby Twoi wierni, którzy się cieszą opieką Najświętszej Maryi Panny czczonej w opolskim obrazie, + za Jej macierzyńskim wstawiennictwem zostali uwolnieni od wszelkiego zła na ziemi * i osiągnęli wieczną radość w niebie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Oddając cześć Najświętszej Maryi Pannie, składamy Tobie, Boże, nasze dary + i prosimy Cię, abyśmy za Jej przykładem służyli Tobie z miłością * i ściślej się zespolili z dziełem odkupienia. Przez Chrystusa, Pana naszego.

1 - 4 prefacja o NMP, nr 55 - 58.

W 1 prefacji o NMP, mówi się: obchodząc wspomnienie (uroczystość).

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ Łk 2, 19

Maryja zachowała wszystkie te słowa * i rozważała je w swoim sercu.

 

MODLITWA PO KOMUNII

Boże, nasz Ojcze, posiliłeś nas Najświętszym Sakramentem Ciała i Krwi Twojego Syna, + umocnij w nas miłość ku Tobie * i spraw, abyśmy służąc Najświętszej Maryi Pannie, naśladowali Jej cnoty. Przez Chrystusa, Pana naszego.