Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10962365

Odwiedza nas 76 gości oraz 0 użytkowników.

21 czerwca: św. Alojzego Gonzagi

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

21 czerwca

W diecezji opolskiej: 20 czerwca

Św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
wspomnienie obowiązkowe

Św. Alojzy urodził się w roku 1568 koło Mantui jako najstarszy syn margrabiego Ferdynanda di Castiglione. Będąc paziem na dworach w Mantui, Florencji i Madrycie odznaczył się umiłowaniem modlitwy, czystością i umartwieniem. Jako siedemnastoletni młodzieniec wstąpił do zakonu jezuitów. Ustawiczna pamięć na obecność Bożą, duch pokuty, pokora, posłuszeństwo rozwijały się jeszcze bujniej w życiu zakonnym. Umarł jako kleryk jezuicki 21 czerwca 1591 roku zaraziwszy się dżumą przy pielęgnowaniu chorych.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE por. Ps 24 (23), 4. 3

Człowiek rąk nieskalanych i czystego serca wstąpi na górę Pana * i stanie w Jego świętym miejscu.

 

KOLEKTA

Boże, Dawco niebieskich darów, Ty połączyłeś w świętym Alojzym nieskalaną czystość życia z surową pokutą, + ponieważ nie naśladowaliśmy go w niewinności, * spraw przez jego modlitwy i wstawiennictwo, abyśmy pełnili pokutę. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Panie, nasz Boże, spraw, abyśmy za przykładem świętego Alojzego zawsze z czystym sercem uczestniczyli w Uczcie eucharystycznej * i czerpali z tego misterium obfite łaski. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ Ps 78 (77), 24-25

Podarował im chleb z nieba, * chleb Aniołów spożywał człowiek.

 

MODLITWA PO KOMUNII

Boże, Ty nas posiliłeś Chlebem Aniołów, + spraw, abyśmy służyli Tobie z czystym sercem * i za przykładem świętego Alojzego zawsze trwali w dziękczynieniu. Przez Chrystusa, Pana naszego.