Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10966094

Odwiedza nas 105 gości oraz 0 użytkowników.

17 czerwca: św. Brata Alberta Chmielowskiego

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

17 czerwca

Św. Brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika
wspomnienie obowiązkowe

W diecezji sosnowieckiej: Głównego patrona diecezji - Uroczystość

Św. Brat Albert, w świecie Adam Chmielowski, urodził się w 1845 roku. Jako młodzieniec przystąpił do powstania, które wybuchło w 1863 roku. Ciężko ranny dostał się do niewoli i stracił nogę. Po ucieczce z niewoli odbył studia malarskie. Idąc za głosem powołania zrezygnował z rozpoczętej kariery artystycznej i w Krakowie oddał się posługiwaniu ubogim, a następnie założył zgromadzenia braci i sióstr posługujących ubogim. Odznaczał się heroiczną miłością bliźniego, umiłowaniem ubóstwa i ufnością w opatrzność Bożą. Zmarł w Krakowie 25 grudnia 1916 roku. W roku 1983 papież Jan Paweł II zaliczył go w poczet błogosławionych, a w roku 1989 w poczet świętych.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Mt 25, 34. 36. 40

Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego; * byłem chory, a odwiedziliście Mnie. * Zaprawdę powiadam wam: * Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. (O. W. Alleluja.)

 

KOLEKTA

Boże, bogaty w miłosierdzie, Ty natchnąłeś świętego Brata Alberta, aby dostrzegł w najbardziej ubogich i opuszczonych znieważone oblicze Twojego Syna, + spraw łaskawie, abyśmy spełniając dzieła miłosierdzia, * za jego przykładem umieli być braćmi wszystkich potrzebujących. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Panie, Boże, przyjmij te dary, które Tobie składamy obchodząc wspomnienie świętego Brata Alberta, + i spraw, aby paschalna ofiara Chrystusa, przez którą dał nam przykład bezgranicznej miłości, * umocniła w nas miłość ku Tobie i braciom. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ J 13, 35

Po tym wszyscy poznają, że jesteście moimi uczniami, * jeśli będziecie się wzajemnie miłowali. (O. W. Alleluja.)

 

MODLITWA PO KOMUNII

Wszechmogący, miłosierny Boże, posileni Ciałem i Krwią Chrystusa, pokornie Cię prosimy, + abyśmy umieli dzielić się z innymi tym, co otrzymaliśmy dzięki Twej miłości, * za przykładem świętego Brata Alberta, który naśladując Twojego Syna, Pana i Nauczyciela, stał się sługą braci. Przez Chrystusa, Pana naszego.