Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10962363

Odwiedza nas 74 gości oraz 0 użytkowników.

15 czerwca: św. Jolanty

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

15 czerwca

Św. Jolanty, zakonnicy
wspomnienie obowiązkowe

W archidiecezji gnieźnieńskiej: patronki archidiecezji – wspomnienie obowiązkowe

W diecezji kaliskiej: bł. Jolanty, Księżnej Kaliskiej, zakonnicy – wspomnienie obowiązkowe

Jolanta, córka węgierskiego króla Beli IV, przybyła do Krakowa na dwór swej siostry Kingi jako kilkuletnia dziewczynka. Tu wychowana poślubiła księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1256 roku. Wzorowa żona i matka osobiście wychowywała swe dzieci i wywierała wielki wpływ na otoczenie. Wraz z mężem fundowała liczne klasztory franciszkańskie, a inne uposażała. Opiekowała się biednymi i chorymi. Po śmierci męża w 1279 roku wstąpiła wraz ze swoją siostrą Kingą do klasztoru klarysek w Starym Sączu. Po śmierci św. Kingi przeniosła się do klarysek w Gnieźnie, gdzie zmarła w opinii świętości w 1298 roku.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Ga 2, 20

Żyję już nie ja, lecz żyje we mnie Chrystus, * który mnie umiłował i za mnie wydał samego siebie. (O. W. Alleluja)

 

KOLEKTA

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty w miłosierdziu swoim oderwałeś błogosławioną Jolantę od zaszczytów i bogactw a sprawiłeś, że wybrała pokorne naśladowanie Twojego Syna, + przez jej zasługi i wstawiennictwo naucz nas tak używać dóbr ziemskich, * abyśmy mogli dojść do radości życia wiecznego. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Wszechmogący Boże, przyjmij od nas, sług Twoich, dary, które składamy na Twoim ołtarzu wspominając błogosławioną Jolantę, + i spraw, abyśmy wolni od ziemskich przywiązań * Ciebie uznawali za jedyne dobro. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ por. 1 P 4, 13

Radujcie się, będąc uczestnikami cierpień Chrystusa, * abyście się radowali i weselili * przy objawieniu się Jego chwały. (O. W. Alleluja)

 

MODLITWA PO KOMUNII

Boże, nasz Ojcze, mocą tego Sakramentu prowadź nas drogą miłości śladami błogosławionej Jolanty, + i dobre dzieło, które w nas rozpocząłeś, * doprowadź do końca na dzień Jezusa Chrystusa. Który żyje i króluje na wieki wieków.