Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10966590

Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

14 czerwca: bł. Michała Kozala

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

14 czerwca

Bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika
wspomnienie obowiązkowe

W diecezji bydgoskiej: Głównego patrona diecezji - Uroczystość

Bł. Michał urodził się w roku 1893 w Nowym Folwarku koło Krotoszyna. Był prezbiterem archidiecezji gnieźnieńskiej. W roku 1939 został biskupem pomocniczym diecezji wrocławskiej. W listopadzie tego roku aresztowała go policja niemiecka. Przeszedł przez kilka więzień i obozów, w których był okrutnie traktowany. Wreszcie osadzono go w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie był ojcem duchownym uwięzionych prezbiterów. Przez całe życie odznaczał się szczególnym nabożeństwem do Najśw. Eucharystii. Swoje życie złożył w ofierze za wolność Kościoła. Na początku 1943 roku zachorował na tyfus i 26 stycznia został zabity zastrzykiem. 14 czerwca 1988 roku Papież Jan Paweł II zaliczył go do błogosławionych męczenników.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE por. Ps 34 (33), 20. 23

Wiele doświadczeń spada na sprawiedliwego, * lecz ze wszystkich Pan go wybawia. * Pan odkupi dusze sług swoich, * nie zazna kary, kto się doń ucieka.

W uroczystość odmawia się Chwała na wysokości.

 

KOLEKTA

Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Michała, biskupa i męczennika, łaską szczególnego nabożeństwa do Najświętszej Eucharystii oraz heroicznym męstwem w obronie wolności Kościoła, + spraw, abyśmy za jego przykładem i wstawiennictwem, umocnieni łaską Tajemnicy eucharystycznej, * mogli wytrwać do końca w wyznawaniu prawdziwej wiary. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

W uroczystość odmawia się Wierzę.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Wszechmogący Boże, przyjmij dary, które składamy w dniu wspomnienia błogosławionego Michała, męczennika, * niech będą Tobie miłe tak, jak cenna w Twoich oczach była ofiara jego życia. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Prefacja o męczennikach, nr 72.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ 2 Kor 4, 11

Jesteśmy wydawani na śmierć z powodu Jezusa, * aby życie Jezusa objawiło się w naszym śmiertelnym ciele.

 

MODLITWA PO KOMUNII

Wszechmogący Boże, niech przyjęty Najświętszy Sakrament da nam tę moc duszy, + dzięki której błogosławiony Michał, męczennik, wiernie Tobie służył * i odniósł zwycięstwo nad cierpieniem. Przez Chrystusa, Pana naszego.