Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10966543

Odwiedza nas 99 gości oraz 0 użytkowników.

11 czerwca: św. Barnaby

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

11 czerwca
W diecezji radomskiej: 12 czerwca

Św. Barnaby, Apostoła
wspomnienie obowiązkowe

Św. Barnaba pochodził z Cypru. Przyjąwszy chrześcijaństwo, całą swoją majętność przekazał Apostołom. On pierwszy wprowadził św. Pawła do jerozolimskiej gminy chrześcijańskiej. Potem znów go odszukał w Tarsie, przyprowadził do Antiochii i na wyraźnie polecenie Ducha Świętego towarzyszył Apostołowi Narodów podczas jego pierwszej podróży misyjnej w Azji Mniejszej. Po soborze jerozolimskim wrócił na Cypr, gdzie według tradycji poniósł śmierć męczeńską około 60 roku. Jego imię wymienia się w Kanonie rzymskim.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE por. Dz 11, 24

Sławimy świętego Barnabę, * który został zaliczony do Apostołów; * był bowiem człowiekiem dobrym, * pełnym Ducha Świętego i wiary. (O. W. Alleluja.)

 

KOLEKTA

Boże, Ty przeznaczyłeś do nawracania pogan świętego Barnabę, męża pełnego wiary i Ducha Świętego, + spraw, aby Twój Kościół słowem i czynem wiernie szerzył Ewangelię Chrystusa, * którą Apostoł odważnie głosił. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Wszechmogący Boże, uświęć swoim błogosławieństwem nasze dary, + niech one nam wyjednają gorąca miłość, * z jaką święty Barnaba niósł poganom światło Ewangelii. Przez Chrystusa, Pana naszego.

1 lub 2 prefacja o Apostołach, nr 67-68.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ J 15, 15

Już was nie nazywam sługami, * bo sługa nie wie, co czyni pan jego, * ale nazwałem was przyjaciółmi, * albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mojego. (O. W. Alleluja.)

 

MODLITWA PO KOMUNII

Panie, nasz Boże, oddając cześć świętemu Barnabie, apostołowi, otrzymaliśmy zadatek życia wiecznego, + pokornie Cię prosimy, abyśmy kiedyś bez osłony oglądali Chrystusa, * którego Ofiarę sprawujemy w sakramentalnych znakach. Przez Chrystusa, Pana naszego.