Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10962276

Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.

10 czerwca: bł. Bogumiła

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

10 czerwca

Bł. Bogumiła, biskupa
wspomnienie obowiązkowe

W archidiecezjach gnieźnieńskiej, poznańskiej i w diecezji włocławskiej:
Patrona diecezji – Święto

Bł. Bogumił żył w XII wieku. Urodził się w Koźminie w Wielkopolsce. W roku 1167 został mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim. W roku 1170 zrezygnował z arcybiskupstwa i żył koło Dobrowa jako pustelnik. Dobra rodzinne przekazał na cele misji wśród pogańskich Prusów. Umarł 10 czerwca 1182 roku.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Oz 2, 14

Zawiodę go na miejsce samotne * i będę mówił do jego serca. (O. W. Alleluja.)

 

KOLEKTA

Panie, nasz Boże, wysłuchaj błagania oddanego Ci całym sercem ludu; + przez modlitwy błogosławionego Bogumiła, biskupa, zachowaj go w zdrowiu duszy i ciała * i spełnij wszystkie jego prośby. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Panie, nasz Boże, przyjmij nasze prośby i dary, + niech modlitwa błogosławionego Bogumiła, biskupa, sprawi, * aby były godne Twojego wejrzenia. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ por. Mt 19, 28-29

Wy, którzy opuściliście wszystko i poszliście za Mną, * stokroć tyle otrzymacie i posiądziecie życie wieczne. (O. W. Alleluja.)

 

MODLITWA PO KOMUNII

Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy składając dzięki za przyjęte Dary, + za wstawiennictwem błogosławionego Bogumiła, biskupa, * otrzymywali coraz większe dobrodziejstwa. Przez Chrystusa, Pana naszego.