Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10966396

Odwiedza nas 149 gości oraz 0 użytkowników.

8 czerwca: św. Jadwigi, królowej

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

8 czerwca

Św. Jadwigi, królowej
wspomnienie obowiązkowe

Św. Jadwiga urodziła się w roku 1374 jako córka króla Węgier i Polski, Ludwika. Po ojcu odziedziczyła tron Polski i w roku 1384 została ukoronowana. Poślubiła wielkiego księcia Litwy Władysława Jagiełłę i przyczyniła się do nawrócenia tego kraju na chrześcijaństwo. Przyczyniła się też to powstania w Krakowie Wydziału Teologicznego i odnowienia Uniwersytetu. Przez całe życie odznaczała się hojnością dla ubogich. Umarła w Krakowie 17 lipca 1399 roku.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Ps 117 (116), 1-2

Chwalcie Pana, wszystkie narody, * wysławiajcie Go, wszystkie ludy; * bo potężna nad nami Jego łaska, * a wierność Pana trwa na wieki.

 

KOLEKTA

Boże, życie wiernych i chwało pokornych, Ty uczyniłeś świętą Jadwigę, królową, gorliwą krzewicielką wiary i miłości, + spraw za jej wstawiennictwem, * abyśmy się stali apostołami prawdy i dobra. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Wszechmogący Boże, przyjmij dary, które Ci składamy obchodząc wspomnienie świętej Jadwigi, królowej, + i spraw, abyśmy świadomi Twojej obecności * jaśnieli świętą i czynną miłością. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ J 13, 35

Po tym wszyscy poznają, że jesteście moimi uczniami, * jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.

 

MODLITWA PO KOMUNII

Pokrzepieni Ciałem i Krwią Twojego Syna, prosimy Cię, Boże, + abyśmy za przykładem świętej Jadwigi, królowej, z miłością służyli Tobie w naszych bliźnich * i z braterską gotowością zaspokajali ich potrzeby. Przez Chrystusa, Pana naszego.