1 czerwca
Św. Justyna, męczennika
wspomnienie obowiązkowe
Św. Justyn, filozof i apologeta chrześcijański, pochodził z Samarii. Przyjął chrześcijaństwo w 130 roku. Dalsze jego życie to nauczanie i obrona wiary chrześcijańskiej w Rzymie. W "Dialogu z Żydem Tryfonem" wykazał, że Chrystus jest prawdziwym Mesjaszem, bo spełniły się na Nim proroctwa Starego Testamentu. W dwu „Apologiach wiary chrześcijańskiej”, skierowanych do cesarzy Antonina i Marka Aureliusza dowodził, że są także dobrymi obywatelami. Opis obrzędów chrztu i Eucharystii, zawarty w pierwszej "Apologii", jest cennym świadectwem życia Kościoła w II wieku. Św. Justyn poniósł śmierć męczeńską w Rzymie w 165 roku.
ANTYFONA NA WEJŚCIE Ps 119 (118), 85. 46
Bezbożni opowiadali mi baśnie, * lecz one są niczym wobec Twojego Prawa. * Ja zaś świadczyłem o Twoich Rozkazach wobec królów, * a nie wstydziłem się. (O. W. Alleluja.)
KOLEKTA
Boże, Ty przez szaleństwo krzyża dałeś świętemu Justynowi, męczennikowi, głębokie poznanie Jezusa Chrystusa, + spraw, za jego wstawiennictwem, abyśmy odrzucili otaczające nas błędy * i utwierdzili się w wierze. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
MODLITWA NAD DARAMI
Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy godnie uczestniczyli w Misterium eucharystycznym, * którego z nieustraszonym męstwem bronił święty Justyn. Przez Chrystusa, Pana naszego.
ANTYFONA NA KOMUNIĘ 1 Kor 2, 2
Postanowiłem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, * jak tylko Jezusa Chrystusa i to ukrzyżowanego. (O. W. Alleluja.)
MODLITWA PO KOMUNII
Pokrzepieni Pokarmem eucharystycznym pokornie błagamy Cię, Boże, + abyśmy posłuszni naukom świętego Justyna, męczennika, * zawsze składali dziękczynienie za otrzymane dary. Przez Chrystusa, Pana naszego.