Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10962267

Odwiedza nas 65 gości oraz 0 użytkowników.

1 czerwca: św. Justyna, męczennika

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

1 czerwca

Św. Justyna, męczennika
wspomnienie obowiązkowe

Św. Justyn, filozof i apologeta chrześcijański, pochodził z Samarii. Przyjął chrześcijaństwo w 130 roku. Dalsze jego życie to nauczanie i obrona wiary chrześcijańskiej w Rzymie. W "Dialogu z Żydem Tryfonem" wykazał, że Chrystus jest prawdziwym Mesjaszem, bo spełniły się na Nim proroctwa Starego Testamentu. W dwu „Apologiach wiary chrześcijańskiej”, skierowanych do cesarzy Antonina i Marka Aureliusza dowodził, że są także dobrymi obywatelami. Opis obrzędów chrztu i Eucharystii, zawarty w pierwszej "Apologii", jest cennym świadectwem życia Kościoła w II wieku. Św. Justyn poniósł śmierć męczeńską w Rzymie w 165 roku.

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Ps 119 (118), 85. 46

Bezbożni opowiadali mi baśnie, * lecz one są niczym wobec Twojego Prawa. * Ja zaś świadczyłem o Twoich Rozkazach wobec królów, * a nie wstydziłem się. (O. W. Alleluja.)

 

KOLEKTA

Boże, Ty przez szaleństwo krzyża dałeś świętemu Justynowi, męczennikowi, głębokie poznanie Jezusa Chrystusa, + spraw, za jego wstawiennictwem, abyśmy odrzucili otaczające nas błędy * i utwierdzili się w wierze. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy godnie uczestniczyli w Misterium eucharystycznym, * którego z nieustraszonym męstwem bronił święty Justyn. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ 1 Kor 2, 2

Postanowiłem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, * jak tylko Jezusa Chrystusa i to ukrzyżowanego. (O. W. Alleluja.)

 

MODLITWA PO KOMUNII

Pokrzepieni Pokarmem eucharystycznym pokornie błagamy Cię, Boże, + abyśmy posłuszni naukom świętego Justyna, męczennika, * zawsze składali dziękczynienie za otrzymane dary. Przez Chrystusa, Pana naszego.