Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
9580558

Odwiedza nas 145 gości oraz 0 użytkowników.

21 października: bł. Jakuba Strzemię, biskupa

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

21 października

Bł. Jakuba Strzemię, biskupa

wspomnienie obowiązkowe

Bł. Jakub urodził się w roku 1340. Jako młodzieniec wstąpił do zakonu franciszkanów. Zasłynął jako gorliwy misjonarz wschodnich kresów. W roku 1391 został arcybiskupem halicko-lwowskim. Z wielką gorliwością organizował życie religijne w rozległej archidiecezji. Odznaczał się gorącym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. Cieszył się zaufaniem króla Władysława Jagiełły. Umarł 20 października 1409 roku.

ANTYFONA NA WEJŚCIE Łk 4, 18

Duch Pański spoczywa na mnie, * ponieważ mnie namaścił i posłał mnie, * abym ubogim niósł dobrą nowinę, * uzdrawiał skruszonych w sercu.

KOLEKTA

Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jakuba Strzemię, biskupa, apostolską gorliwością w głoszeniu Ewangelii, + spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem * zawsze składali Tobie świadectwo przez naszą wiarę i czyny. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

MODLITWA NAD DARAMI

Wszechmogący Boże, spraw, aby eucharystyczna Ofiara wznieciła w nas płomień najczystszej miłości, * którą pałał błogosławiony Jakub Strzemię przy jej składaniu. Przez Chrystusa, Pana naszego.

ANTYFONA NA KOMUNIĘ Ez 34, 15

Pan mówi: Ja sam będę pasł moje owce * i Ja sam będę je układał na legowisko.

MODLITWA PO KOMUNII

Miłosierny Boże, niech trwa w naszych sercach łaska przyjętego przez nas Sakramentu, + abyśmy nią umocnieni, za przykładem błogosławionego Jakuba zdołali pokonać nieprzyjaciół zbawienia * i osiągnęli nieskazitelny wieniec chwały. Przez Chrystusa, Pana naszego.