Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10540222

Odwiedza nas 102 gości oraz 0 użytkowników.

20 października: św. Jana Kantego, prezbitera

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

20 października

Św. Jana Kantego, prezbitera

wspomnienie obowiązkowe

W archidiecezji krakowskiej: Głównego patrona archidiecezji - Uroczystość

Św. Jan urodził się w Kętach w roku 1390. Studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później został jego profesorem i przez 50 lat wykładał teologię. Czterokrotnie pieszo pielgrzymował do Rzymu. Przez całe życie kapłańskie powstrzymywał się od spożywana mięsa. Słynął z wielkiego miłosierdzia. Nie mogąc inaczej zaradzić nędzy, wyzbył się własnego odzienia i obuwia. Umarł 24 grudnia 1473 roku, rozdawszy ubogim całe swoje mienie. Relikwie spoczywają w kościele św. Anny w Krakowie.

ANTYFONA NA WEJŚCIE Syr 18, 13. 14

Miłosierdzie człowieka zwraca się ku bliźniemu, * miłosierdzie Boże rozciąga się nad całą ludzkością. * Bóg lituje się nad tymi, którzy przyjmują Jego pouczenie, * i którzy się spieszą do Jego przykazań.

W uroczystość odmawia się Chwała na wysokościach.

KOLEKTA

Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy za przykładem świętego Jana Kantego, prezbitera, doskonalili się w umiejętności świętych, + i okazując miłosierdzie wszystkim ludziom, * otrzymali od Ciebie przebaczenie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

W uroczystość odmawia się Wierzę.

MODLITWA NAD DARAMI

Wszechmogący Boże, przez zasługi świętego Jana Kantego, prezbitera, przyjmij nasze dary, + i spraw, abyśmy miłując Ciebie ponad wszystko, a bliźnich ze względu na Ciebie, * mogli się Tobie podobać w myślach i uczynkach. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Prefacja o pasterzach, nr 73.

ANTYFONA NA KOMUNIĘ J 13, 35

Po tym wszyscy poznają żeście uczniami moimi, * jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.

MODLITWA PO KOMUNII

Posileni Najświętszym Ciałem i Krwią Twoją, pokornie prosimy Cię, Panie, + abyśmy przez zasługi świętego Jana Kantego, prezbitera, * naśladowali jego miłosierdzie i uczestniczyli w jego chwale. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.