Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
9580286

Odwiedza nas 303 gości oraz 0 użytkowników.

18 października: św. Łukasza Ewangelisty

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

18 października

Św. Łukasza Ewangelisty

święto

Św. Łukasz, poganin z pochodzenia, był lekarzem. Po przyjęciu chrześcijaństwa stał się współpracownikiem św. Pawła i towarzyszem jego podróży misyjnych. Napisał Ewangelię i Dzieje Apostolskie. Jemu zawdzięczamy prawie wszystkie wiadomości o dzieciństwie Pana Jezusa. W swojej Ewangelii przedstawił Chrystusa jako lekarza dusz i ciał. Przekazał nam przypowieść o synu marnotrawnym, o odpuszczeniu grzechów jawnogrzesznicy i skruszonemu łotrowi. Dante nazwał św. Łukasza "historykiem łagodności Chrystusowej". Według tradycji św. Łukasz poniósł śmierć męczeńską w Achai. Symbolem jego jest wół, ponieważ zaczyna swą Ewangelię opisem ofiary Starego Testamentu.

ANTYFONA NA WEJŚCIE por. Iz 52, 7

Pełne wdzięku są słowa zwiastuna radosnej nowiny, * który ogłasza pokój i obwieszcza zbawienie.

Odmawia się Chwała na wysokości.

KOLEKTA

Panie Boże, Ty wybrałeś świętego Łukasza, aby przez swoje słowa i pisma objawił misterium Twojej miłości do ubogich, + spraw, niech Twoi wyznawcy mają jedno serce i jedną duszę, * a wszystkie ludy niech oglądają Twoje zbawienie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

MODLITWA NAD DARAMI

Boże, nasz Ojcze, pomóż nam swoją łaską z czystym sercem pełnić służbę przy Twoim ołtarzu, + aby dary, które składamy w święto Łukasza Ewangelisty, * wyjednały nam uzdrowienie i chwałę. Przez Chrystusa, Pana naszego.

2 prefacja o Apostołach, nr 68.

ANTYFONA NA KOMUNIĘ por. Łk 10, 1. 9

Pan wysłał uczniów, aby wszędzie głosili: * Przybliżyło się do was Królestwo Boże.

MODLITWA PO KOMUNII

Wszechmogący Boże, z Twojego ołtarza przyjęliśmy eucharystyczny Pokarm, + niech on nas uświęci * i umocni naszą wiarę w Ewangelię, którą głosił święty Łukasz. Przez Chrystusa, Pana naszego.