Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
9580332

Odwiedza nas 353 gości oraz 0 użytkowników.

16 października: św. Jadwigi Śląskiej

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

16 października

Św. Jadwigi Śląskiej

wspomnienie obowiązkowe

w metropolii górnośląskiej i wrocławskiej: Głównej Patronki Śląska - Uroczystość

Św. Jadwiga urodziła się około roku 1174 jako córka hrabiego Andechs. Otrzymała staranne wychowanie i wykształcenie w domu rodzinnym i u benedyktynek w Kitzingen. W trzynastym roku życia poślubiła księcia Henryka Brodatego, z którym miała siedmioro dzieci. Wspierała męża w rządach i w utrzymywaniu pokoju. Przeżyła śmierć męża i dzieci. Ukochany syn, Henryk Pobożny, poległ w bitwie z Tatarami pod Legnicą. Ostatnie lata swojego życia spędziła w ufundowanym przez siebie klasztorze cystersek w Trzebnicy, gdzie jej córka Gertruda była przełożoną. Umarła 15 października 1243 roku. Relikwie spoczywają w Trzebnicy. Śląsk czci ją jako swoją patronkę.

ANTYFONA NA WEJŚCIE Rdz 12, 1-2

Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej * i z domu twego ojca, * do kraju, który ci ukażę, * a uczynię sławnym twoje imię.

W uroczystość odmawia się Chwała na wysokości.

KOLEKTA

Wszechmogący i miłosierny Boże, dzięki Twoim natchnieniom święta Jadwiga usilnie zabiegała o pokój i pełniła dzieła miłosierdzia, + udziel nam swojej łaski, * abyśmy za jej przykładem starali się o pokój i zgodę między ludźmi i służyli Tobie w cierpiących niedostatek. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

W uroczystość odmawia się Wierzę.

MODLITWA NAD DARAMI

Panie, nasz Boże, przyjmij dary złożone na Twoim ołtarzu ku czci świętej Jadwigi, która starała się o pomnożenie Twojej chwały, + oczyść nasze serca * i przygotuj je do udziału w Najświętszej Ofierze. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Prefacja o św. Jadwidze Śląskiej, nr 77.

ANTYFONA NA KOMUNIĘ Mt 12, 50

Kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, * ten Mi jest bratem, siostrą i matką.

MODLITWA PO KOMUNII

Wszechmogący Boże, prosimy Cię, aby Najświętszy Sakrament, który przyjęliśmy, bronił nas od wszelkich napaści złego ducha, + i przez zasługi świętej Jadwigi * po trudach doczesnej pielgrzymki zapewnił nam pełnię pokoju. Przez Chrystusa, Pana naszego.