Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
9822787

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

9 października: bł. Wincentego Kadłubka, biskupa

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

9 października

Bł. Wincentego Kadłubka, biskupa

wspomnienie obowiązkowe

W archidiecezji krakowskiej i w Sandomierzu: Święto

Bł. Wincenty urodził się w Kargowie pod Opatowem około roku 1160. Odbył studia w Paryżu i w Bolonii. Został prezbiterem diecezji krakowskiej, a z czasem prepozytem kolegiaty sandomierskiej i biskupem krakowskim. Po dziesięciu latach rządów zrzekł się biskupstwa i wstąpił do klasztoru cystersów w Jędrzejowie, gdzie umarł świątobliwie 8 marca 1223 roku. Jako pierwszy Polak opisał dzieje narodu w "Kronice polskiej".

ANTYFONA NA WEJŚCIE Dn 12, 3

Mądrzy zabłysną jak wspaniały firmament, * a ci, którzy nauczyli wielu sprawiedliwości, * będą świecić jak gwiazdy na wieki.

W święto odmawia się Chwała na wysokości.

KOLEKTA

Boże, Ty okryłeś chwałą pokory błogosławionego Wincentego, biskupa, który porzucił zaszczyty świata, + spraw, abyśmy naśladując tak wielką cnotę, * zasłużyli na udział w życiu wiecznym. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

MODLITWA NAD DARAMI

Boże, nasz Ojcze, wejrzyj łaskawie na dary, które składamy na Twoim ołtarzu w dzień błogosławionego Wincentego, biskupa, + niech eucharystyczna Ofiara wyjedna nam przebaczenie, * i przyczyni się do Twojej chwały. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Prefacja o pasterzach, nr 73

ANTYFONA NA KOMUNIĘ por. Łk 12, 42

Oto rządca wierny i roztropny, * którego Pan ustanowił nad swoją służbą, * żeby wydzielał jej żywność w odpowiednim czasie.

MODLITWA PO KOMUNII

Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy składając dzięki za przyjęte Dary, + za wstawiennictwem błogosławionego Wincentego, biskupa, * otrzymywali coraz większe dobrodziejstwa. Przez Chrystusa, Pana naszego.