Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10536200

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

7 października: Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

7 października

Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

wspomnienie obowiązkowe

Zwyczaj odmawiania różańca sięga XII wieku. Rozpowszechnili go dominikanie. Modlitwą różańcową wzywano pomocy Bożej, gdy Europa była zagrożona inwazją islamu. Gdy 7 października 1571 roku odniesiono zwycięstwo pod Lepanto, papież Pius V ustanowił na ten dzień święto Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, aby wyrazić wdzięczność za ocalenie chrześcijaństwa i zachęcić do gorliwości w tej modlitwie.

ANTYFONA NA WEJŚCIE Łk 1, 28. 42

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, * błogosławionaś Ty między niewiastami * i błogosławiony owoc żywota Twojego.

KOLEKTA

Wszechmogący Boże, przez zwiastowanie anielskie poznaliśmy wcielenie Chrystusa, Twojego Syna, + prosimy Cię, wlej w nasze serca swoją łaskę, * abyśmy przez Jego mękę i krzyż, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, zostali doprowadzeni do chwały zmartwychwstania. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Albo:

Boże, Twój Syn przez swoje życie, śmierć i zmartwychwstanie wysłużył nam wieczne zbawienie, + spraw, abyśmy rozważając te tajemnice w różańcu Najświętszej Maryi Panny, * według nich kształtowali swoje życie i osiągnęli to, co one obiecują. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

MODLITWA NAD DARAMI

Boże, nasz Ojcze, spraw, abyśmy składając te dary oddali się Tobie w ofierze, * a uczestnicząc w misteriach Twojego Syna stali się godnymi Jego obietnic. Przez Chrystusa, Pana naszego.

1 - 4 prefacja o NMP, nr 55 - 58.

W 1 prefacji o NMP mówi się: obchodząc wspomnienie.

ANTYFONA NA KOMUNIĘ Łk 1, 31

Anioł powiedział do Maryi: * Oto poczniesz i porodzisz Syna, * któremu nadasz imię Jezus.

MODLITWA PO KOMUNII

Panie, nasz Boże, w eucharystycznej Ofierze głosimy śmierć i zmartwychwstanie Twojego Syna, + spraw, abyśmy uczestnicząc w Jego męce, * zasłużyli na udział w radości i chwale. Przez Chrystusa, Pana naszego.