Main Menu

Użytkowników:
1
Artykułów:
1898
Odsłon artykułów:
10964442

Odwiedza nas 52 gości oraz 0 użytkowników.

4 października: św. Franciszka z Asyżu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

4 października

Św. Franciszka z Asyżu

wspomnienie obowiązkowe

Jan Bernardone urodził się w Asyżu w roku 1182 jako syn zamożnego kupca. Z powodu zamiłowania do języka francuskiego nazywano go "Francesco". Jako młodzieniec prowadził początkowo beztroskie życie, ale pod wpływem łaski Bożej porzucił je i obrał całkowite ubóstwo. Gdy zebrali się koło niego towarzysze, założył Zakon Braci Mniejszych, którzy oddawali się wędrowczemu kaznodziejstwu. Później z pomocą św. Klary założył zakon żeński, nazwany drugim zakonem, a wreszcie dla ludzi świeckich założył trzeci zakon pokutujących. Przez swój przykład i założenie przez siebie instytucje, św. Franciszek wywarł olbrzymi wpływ na życie duchowe i artystyczne średniowiecza. Pod koniec życia otrzymał na górze Alwerni stygmaty Męki Pańskiej. Umarł w Asyżu 3 października 1226 roku i w dwa lata później został kanonizowany.

ANTYFONA NA WEJŚCIE

Święty Franciszek, mąż Boży, opuścił dom rodzinny, * pozostawił swoje dziedzictwo, * i wybrał dobrowolne ubóstwo, * Bóg zaś przyjął go na swoją służbę.

KOLEKTA

Boże, Ty sprawiłeś, że święty Franciszek z Asyżu żyjąc w ubóstwie i pokorze upodobnił się do Chrystusa, + daj, abyśmy idąc tą drogą naśladowali Twojego Syna * i zjednoczyli się z Tobą pełni wesela i miłości. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

MODLITWA NAD DARAMI

Składając Tobie dary ofiarne, prosimy Cię, Boże, + abyś przygotował nasze serca do godnego udziału w misterium krzyża, * które tak gorąco umiłował święty Franciszek. Przez Chrystusa, Pana naszego.

ANTYFONA NA KOMUNIĘ Mt 5, 3

Błogosławieni ubodzy w duchu, * albowiem do nich należy Królestwo niebieskie.

MODLITWA PO KOMUNII

Boże, nasz Ojcze, przez Najświętszy Sakrament, który przyjęliśmy, rozpal w nas ogień swojej miłości + i spraw, abyśmy naśladując dobroć i apostolską gorliwość świętego Franciszka, * przyczyniali się do zbawienia wszystkich ludzi. Przez Chrystusa, Pana naszego.